<menuitem id="r3jhr"></menuitem><noscript id="r3jhr"><progress id="r3jhr"><code id="r3jhr"></code></progress></noscript>

      四級作文:英語學習的開銷

      時間:2021-10-18 20:41:34 學習 我要投稿

      四級作文:英語學習的開銷

        在日常學習、工作抑或是生活中,大家一定都接觸過作文吧,作文一定要做到主題集中,圍繞同一主題作深入闡述,切忌東拉西扯,主題渙散甚至無主題。為了讓您在寫作文時更加簡單方便,以下是小編為大家收集的四級作文:英語學習的'開銷,歡迎閱讀,希望大家能夠喜歡。

      四級作文:英語學習的開銷

        The charts show that college students have changed much in their ways of studying English, and their total expenses for it have also increased greatly. In 20xx, they bought either reference books or tapes. But in 20xx, they can choose among reference books, tapes, CDs or DVDs, MP3s, and the Internet. Consequently, their annual expenses for studying English have risen from 150 yuan to 230 yuan per person, a 50% increase. Many factors contribute to such changes. Firstly, as an international language, English is not only useful when we travel abroad or communicate with foreigners, but also has become a must if we apply for a job in some large companies. Secondly, the income of most families has increased considerably, so college students can spend more on their English study. Last but not least, with the advancement of new technology, more efficient English study facilities become available for students.

      【四級作文:英語學習的開銷】相關文章:

      有關學習英語困難的英語作文01-10

      有關學習的英語作文07-26

      人口問題的四級英語作文08-24

      四級作文:考試前必看的英語作文10-22

      談談學習的目的英語作文04-26

      2014英語四級作文范文07-03

      英語四級作文3篇01-22

      英語四級作文高分佳句08-29

      中考英語作文范文怎樣學習英語09-07

      有關緩解學習壓力的英語作文07-26

      久久亚洲中文字幕精品一区四_久久亚洲精品无码av大香_天天爽夜夜爽性能视频_国产精品福利自产拍在线观看
      <menuitem id="r3jhr"></menuitem><noscript id="r3jhr"><progress id="r3jhr"><code id="r3jhr"></code></progress></noscript>
        一本精品99久久精品77 | 五月婷婷丁香综合中文字幕 | 亚洲色精品Aⅴ一区区三区 亚洲1级欧美高清 | 亚洲国产精品国自产拍久久 | 日本最新一区二区三区在线 | 日韩亚洲欧美另类在线 |